![]()
| INVENTORY ID | 12120800000 |
| TITLE | 15 HP, 1765 RPM, 460 VOLT, WAG, 254TD, AC VERTICAL PUMP MOTOR, WITH SOLID SHAFT |
| HP | 15 |
| RPM | 1765 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | WAG |
| FRAME | 254TD |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 18 |
| SERIAL/ID NUMBER | N/A |
| MODEL/STYLE NUMBER | Z01518ET30021913 |
| WEIGHT | 308 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 14" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 12 1/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |