![]()
| INVENTORY ID | 12120200000 |
| TITLE | 40 HP, 1775 RPM, 230/460 VOLT, BALDOR, 324TC, INDUCTION AC MOTOR - NEW! |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 324TC |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | H |
| TYPE | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 96/48 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | C1210100692 |
| WEIGHT | 570 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |