![]()
| INVENTORY ID | 12110100000 |
| TITLE | 60 TON, 6 SHEAVE, DRAFTO ROTO-HOOK, CRANE DC HOOK BLOCK, HOIST BLOCK - ROTATING |
| CAPACITY | 60 |
| NUMBER OF SHEAVES | 6 |
| CABLE SIZE | 1" |
| SHEAVE DIAMETER | 28 1/2" |
| THROAT OPENING | 7 1/4" |
| MANUFACTURER | DRAFTO ROTO-HOOK |
| WEIGHT | 8960 |
| ADDITIONAL COMMENTS | DC |
| CONDITION OF EQUIPMENT | GOOD |