![]()
| INVENTORY ID | 12097600000 |
| TITLE | 60 TON, 6 SHEAVE, DRAFTO ROTO-BLOCK DC HOOK BLOCK, HOIST BLOCK - ROTATING |
| CAPACITY | 60 |
| NUMBER OF SHEAVES | 6 |
| CABLE SIZE | 1 1/8" |
| SHEAVE DIAMETER | 28" |
| THROAT OPENING | 8 1/2" |
| MANUFACTURER | DRAFTO |
| WEIGHT | 9500 |
| ADDITIONAL COMMENTS | DC |
| CONDITION OF EQUIPMENT | POOR |
| COMMENTS ON EQUIPMENT CONDITION | NO SAFETY LATCH, 2 SHEAVES WORN |