![]()
| INVENTORY ID | 12096700000 |
| TITLE | 350 HP, 1785 RPM, 460 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 8188S INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8188S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| BEARINGS | DRIVE END AFBMA800RN03 / FRONT AFMBA808C03 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 249 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DL8401979 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K818847A152 |
| WEIGHT | 3,700 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 80 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |