![]()
| INVENTORY ID | 12094900000 |
| TITLE | 400 HP, 1189 RPM, 460 VOLT TECO WESTINGHOUSE, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 1189 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 5808B |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | AFHH8N |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 555 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LWAD119014 |
| WEIGHT | 5,970 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13" |