![]()
| INVENTORY ID | 12089200000 |
| TITLE | 50 HP, 1775 RPM, 230/460 VOLT, MAGNETEK, 326T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | MAGNETEK |
| FRAME | 326T |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | SCF |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 118/59 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | VZ200L4 |
| WEIGHT | 535 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |