![]()
| INVENTORY ID | 12088900000 |
| TITLE | 110 HP 1168 RPM, 460 VOLT, 447/449T SIEMENS, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 110 |
| SPEED | 1168 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 447/449T |
| ENCLOSURE | TEBC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | K |
| TYPE | TFS |
| INSULATION CLASS | H1 |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 30 |
| AMPERAGE | 155 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | WAA70757 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | KVH449THFS18982AAW |
| WEIGHT | 3,195 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/8" |