![]()
| INVENTORY ID | 12088800000 |
| TITLE | 150 HP, 1780 RPM, 460 VOLT, BALDOR, 445TS, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 445TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 168 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | C0707120105 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | M4406TS-4 |
| WEIGHT | 1,600 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/8" |