![]()
| INVENTORY ID | 12082100000 |
| TITLE | 20 HP, 1130 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW 324, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1130 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 324 |
| SHAFT HEIGHT | 8 |
| ROTOR AMPS | 37.80 |
| ROTOR VOLTS | 261 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 55.21-27.60 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 324M-1187-A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 502579-884 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 470 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 34 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 2 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10 1/2" |