![]()
| INVENTORY ID | 12082000000 |
| TITLE | 100 HP, 1190 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, 444T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1190 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 444T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 120 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | B9092644-010 |
| WEIGHT | 1,850 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | TOP |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/4" |