![]()
| INVENTORY ID | 12079800000 |
| TITLE | 4500 HP, 713 RPM, 4000 VOLT, TECO WESTINGHOUSE, 8016SPCL, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 4500 |
| SPEED NAMEPLATE | 713 |
| VOLTAGE | 4000 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 8016SPCL |
| ENCLOSURE | WP2 |
| SHAFT | SESS |
| CODE | E |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 614 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2798DA-8 |
| WEIGHT | 33,860 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 43 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 40" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 7 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/2" |