![]()
| INVENTORY ID | 12079700000 |
| TITLE | 1750 HP, 1785 RPM, 4000 VOLT, TECO WESTINGHOUSE, 4511SPCL, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 1750 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| VOLTAGE | 4000 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 4511SPCL |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | F |
| TYPE | WS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 228 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4A48AA-01 |
| WEIGHT | 8,250 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 23" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10 3/4" |