![]()
| INVENTORY ID | 12079600000 |
| TITLE | 75 HP 1175 RPM 440 VOLT, BROOK CROMPTON PARKINSON, LNVW405TX USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1175 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | BROOK CROMPTON |
| FRAME | LNVW405TX |
| ROTOR AMPS | 90 |
| ROTOR VOLTS | 385 |
| SHAFT EXTENSION | DESS |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 102 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | J320H-3 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 30 |
| WEIGHT | 1,230 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 45" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 6" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 1/2" |