![]()
| INVENTORY ID | 12078500000 |
| TITLE | 1100 HP, 1192 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD4670, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1100 |
| SPEED | 1192 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 4670 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1730 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 325 |
| FIELD AMPERAGE | 8.95 |
| FIELD RESISTANCE | 29.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | UA-2-20 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD463PA808C800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 13,700 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 13 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 27" |
| MOTOR LENGTH | 83.38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 52" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 48" |