![]()
| INVENTORY ID | 12075300000 |
| TITLE | 60 HP, 1500 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, LC3612ATZ, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1500 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 3612ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEAO |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 96 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 4.43 |
| FIELD RESISTANCE | 3.11 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 03KA848114-2R |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,850 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| MOTOR LENGTH | 52" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32" |