![]()
| INVENTORY ID | 12072900000 |
| TITLE | QTY (2) 40 HP 1150 /1380 RPM, 500 VOLT, RELIANCE BO368ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1380 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 368ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | DPG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 67 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 2.51/1.89 HOT |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 2KA797656-QJ |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,160 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 8 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |