![]()
| INVENTORY ID | 12072800000 |
| TITLE | 25 HP, 1180 - 3900 RPM, 230/460 VOLT, BALDOR/RELIANCE, 324T INDUCTION AC MOTOR - NEW! |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 324T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 63-32 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | C1204101092 |
| WEIGHT | 600 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 1/8" |