![]()
| INVENTORY ID | 12066900100 |
| TITLE | 500 HP, 300/1200 RPM, 350 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 8662, ARMATURE |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 250 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8662 |
| TYPE | MCD |
| WINDING | N/A |
| ENCLOSURE | N/A |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 1630 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | N/A |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AF233IEA34 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MCD28D32A517112 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 15 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 6 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 15 7/8" |
| SHAFT HEIGHT | N/A |
| SHAFT LENGTH | 98 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | N/A |
| LENGTH BETWEEN FEET | N/A |