| INVENTORY ID | 12066700200 |
| TITLE | 1000 HP, 650 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD8864, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1000 |
| SPEED | 650 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8864 |
| TYPE | CD |
| WINDING | N/A |
| ENCLOSURE | --- |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 1600 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5CD28033A012152 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 201AF2234IEA35 |
| WEIGHT | 27,500 LBS. |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 16 1/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 6 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 15 5/8" |
| MOTOR LENGTH | 103" |