![]()
| INVENTORY ID | 12066700000 |
| TITLE | 800 KW, 875 RPM, 500 VDC, GENERAL ELECTRIC, CD8864, SHUNT DC GENERATOR |
| KW | 800 |
| RPM | 875 |
| VOLTAGE | 500 |
| AMPS | 1600 |
| WINDING | SHUNT |
| FRAME | CD8864 |
| TYPE | CD |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| DUTY | A/F |
| FIELD AMPS | 53 |
| FIELD OHMS | .092 |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD28033A012152 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AF22341EA35 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 6 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 6 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 13 3/4" |