![]()
| INVENTORY ID | 12066000000 |
| TITLE | 500 HP, 1080/2000 RPM, 500 VOLT, CANADIAN GE, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 1080 |
| SPEED 2 | 2080 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | CANADIAN GE |
| FRAME | 638LAT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | FORCED VENT SFTP VENT 2200 CFM |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 800 |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 90 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 131940 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1041211 |
| WEIGHT | 5,090 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |
| SHAFT HEIGHT | 16" |
| MOTOR LENGTH | 72" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 25" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 31" |