![]()
| INVENTORY ID | 12065500000 |
| TITLE | 40 HP, 400/1200 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD585AS, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 585AS |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 140 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 5.48/1.48 |
| FIELD RESISTANCE | 31.84 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KF-2-61 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD585E306BE |
| INSULATION CLASS | 13 |
| POWER SUPPLY CODE | DY-480-60-1 |
| WEIGHT | 2,820 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 47" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 23" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 19 1/2" |