![]()
| INVENTORY ID | 12059100000 |
| TITLE | 200 HP, 1150 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, B507ATZ, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 507ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STRAIGHTSHUNT |
| ENCLOSURE | DPG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 316 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5DB848114-T1-PS |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/8" |
| SHAFT HEIGHT | 14" |
| MOTOR LENGTH | 44 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |