![]()
| INVENTORY ID | 12058000000 |
| TITLE | 75 HP, 1185 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, 405T, INDUCTION AC MOTOR - $3,375 ELECTRICALLY OK |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 405T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 86.9 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7314597-001 |
| WEIGHT | 1,315 |
| DUTY | CONT |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/8" |