![]()
| INVENTORY ID | 12056600000 |
| TITLE | 60 HP, 1135 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 449T INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED NAMEPLATE | 1135 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 449T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | KR |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 71.3 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MT501040 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KR449SS322 |
| WEIGHT | 2,170 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 15/16" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |