![]()
| INVENTORY ID | 12054500000 |
| TITLE | 15 HP, 850 /1700 RPM, 24V, WESTINGHOUSE, 366AS SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 24 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 366AS |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 54 |
| DUTY | 24 HR |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 3.38 / .695 |
| FIELD RESISTANCE | 5.0 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | IS-65 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B2833 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 900 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | LEFT |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 1 7/8" |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| SHAFT LENGTH | 38 3/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13 3/4" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |