| INVENTORY ID | 12053600000 |
| TITLE | 150 HP, 1770 RPM, 460 VOLT, GENERAL ELECTRIC, B444TP16 , VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 150 |
| RPM | 1770 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 444TP16 |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RATCHET |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| UPPER BEARINGS | 629A226G001 |
| LOWER BEARINGS | K590349P016 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 173 |
| SERIAL/ID NUMBER | AWJ126101 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5K6277XH1B |
| WEIGHT | 1,265 |
| DUTY | CONT |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |