| INVENTORY ID | 12053500000 |
| TITLE | 10 HP, 3485 RPM, 230/460 VOLT, US MOTORS, 215TP, VERTICAL PUMP MOTOR , WITH HOLLOW SHAFT, WITH RATCHET |
| HP | 10 |
| RPM | 3,485 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | 215TP |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | H |
| TYPE | TU |
| UPPER BEARINGS | 6208-225/C3 |
| LOWER BEARINGS | 7309-BEP |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 25.9/13.0 |
| SERIAL/ID NUMBER | 6-07-74935/2-0026-M-001 |
| MODEL/STYLE NUMBER | C476 |
| WEIGHT | 200 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 10" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 9 1/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/8" |