![]()
| INVENTORY ID | 12053300000 |
| TITLE | QTY (2) 75 HP, 400/1600 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD684AS, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1600 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 684AS |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEUC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 255 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 5.3/.985 |
| FIELD RESISTANCE | 34.9 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DF-2-102 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD684E66BG |
| INSULATION CLASS | B |
| POWER SUPPLY CODE | D4-460-60-0 |
| WEIGHT | 4,850 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 60" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 27" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 21 1/2" |