![]()
| INVENTORY ID | 12053200000 |
| TITLE | 50 HP, 400/1600 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD683AS, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1600 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 683AS |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEUC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 170 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 6.13/1.2 |
| FIELD RESISTANCE | 27.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 4 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DF-2-42 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD683E287BG |
| INSULATION CLASS | B |
| WEIGHT | 4,500 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| SHAFT LENGTH | 56" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 27 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 19 1/2" |