| INVENTORY ID | 12051900000 |
| TITLE | 150 HP, 1720 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, B444TP16 , VERTICAL PUMP MOTOR, WITH HOLLOW SHAFT WITH RACHET |
| HP | 150 |
| RPM | 1720 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | B444TP16 |
| ENCLOSURE | WPI |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RATCHET |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| UPPER BEARINGS | 629A226G001 |
| LOWER BEARINGS | K5903493P016 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 173 |
| SERIAL/ID NUMBER | BVJ210116 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5K6277XH1B |
| WEIGHT | 1,325 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/2" |