![]()
| INVENTORY ID | 12047800000 |
| TITLE | 400 HP, 890 RPM, 460V, SIEMENS, 5810, VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 400 |
| RPM | 890 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 5810 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| CODE | 6 |
| TYPE | C62V |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 487 |
| SERIAL/ID NUMBER | E07422-01-1 |
| WEIGHT | 6,445 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 30 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 26 1/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |