![]()
| INVENTORY ID | 12045000000 |
| TITLE | 100 HP, 1770 RPM, CENTURY, 405T, 230/460 AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1770 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | CENTURY |
| FRAME | 405T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | H |
| TYPE | SC |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 230/115 |
| WEIGHT | 1,126 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 10" TO CENTER |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |