![]()
| INVENTORY ID | 12043300000 |
| TITLE | QTY (2) 300 HP, 400/1800 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD4562, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1800 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 4562 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 490 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 14/2.73 |
| FIELD RESISTANCE | 16.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HX-2-30 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD454JA003A003 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 11,700 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 21" |
| MOTOR LENGTH | 73" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 42" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 45" |