![]()
| INVENTORY ID | 12043200000 |
| TITLE | 300 HP, 400/1800 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD6262, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1800 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6262 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 475 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 13.9/27.8 |
| FIELD RESISTANCE | 17.3/4.3 @ 25 DEGREE CELSIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | OS-4-28 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD624JA002C800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 11,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 73" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 42" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 45" |