![]()
| INVENTORY ID | 12042600000 |
| TITLE | 300 HP, 300/1200 RPM, 500V, GENERAL ELECTRIC, CD6266, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6266 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 490 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240-120 |
| FIELD AMPERAGE | 16.5-4.2 |
| FIELD RESISTANCE | 11.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | UK-2-57--UK |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD625HA002A800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 12,620 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 21 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 42 1/8" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 50" |