![]()
| INVENTORY ID | 12042500000 |
| TITLE | 1250 HP, 3570 RPM, 4160V, SIEMENS-ALLIS, 30Q86, AC INDUCTION MOTOR |
| HORSEPOWER | 1250 |
| SPEED NAMEPLATE | 3750 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 30Q86 |
| ENCLOSURE | TEFV |
| SHAFT | SESS |
| CODE | F |
| TYPE | GS |
| INSULATION CLASS | F-VPI |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 152 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1-5115-25334-05-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 122 |
| WEIGHT | 7,600 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 20" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |