![]()
| INVENTORY ID | 12042400000 |
| TITLE | 800 HP, 600 RPM, 4160V, WESTINGHOUSE, 4A, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 |
| SPEED NAMEPLATE | 600 |
| VOLTAGE | 4160 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 4A |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| CODE | F |
| TYPE | CS |
| INSULATION CLASS | H-VP1 |
| BEARINGS | SLEEVE |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 102 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | IS-74P206 |
| WEIGHT | 9,620 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 26 1/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |