| INVENTORY ID | 12042300000 |
| TITLE | 60 HP, 1800 RPM, 220/440V, US ELECTRIC, AC VERTICAL PUMP MOTOR, WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 60 |
| RPM | 1800 |
| VOLTAGE 2 | 440 |
| VOLTAGE 1 | 220 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | A404UP |
| ENCLOSURE | TEDP |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | RU |
| UPPER BEARINGS | 1-7222M |
| LOWER BEARINGS | 1-6212J |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 148/74 |
| SERIAL/ID NUMBER | 3478397 |
| WEIGHT | 820 |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |