![]()
| INVENTORY ID | 12042000000 |
| TITLE | QTY (2) 60 HP, 1750 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD366AT, STABSHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 366AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 97.4 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 90 |
| FIELD AMPERAGE | 8.8 |
| FIELD RESISTANCE | 7.3 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FL-1-224-AM |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 4CD193PA028A003 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 920 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| MOTOR LENGTH | 35 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |