![]()
| INVENTORY ID | 12041100000 |
| TITLE | 1070 HP, 450/1350 RPM, 700 VOLT, RELIANCE, B1205AT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1070 |
| SPEED | 450 |
| SPEED 2 | 1350 |
| VOLTAGE | 700 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 1205AT |
| TYPE | TR |
| WINDING | COMPENSATED |
| ENCLOSURE | SEP VENT |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1210 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 (F1 F2) |
| FIELD AMPERAGE | HOT - 18.1 / 4.23 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1D8848114-T1-US |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 6/6 636-60-0 |
| WEIGHT | 25,410 |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 14 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 30" |
| MOTOR LENGTH | 97 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 49 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 60 5/8" |