| INVENTORY ID | 12037700000 |
| TITLE | QTY (2) 1072 HP, (800 KW) 300/825 RPM, 800 VOLT, SIEMENS, 44055-ZZ USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1072 |
| SPEED | 300 |
| SPEED 2 | 825 |
| VOLTAGE | 800 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 44055-ZZ |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1080 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1983 |
| FIELD VOLTAGE | 146 |
| FIELD AMPERAGE | 4.25/12.5 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 33689 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1HS4405-5ZZ-Z |
| INSULATION CLASS | F |
| WEIGHT | 33,280 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 7 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| SHAFT HEIGHT | 37 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 75 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 62" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 44" |