![]()
| INVENTORY ID | 12037400000 |
| TITLE | QTY (2) 310 HP, 720 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, BB5810ATZ, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 310 |
| SPEED | 720 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 5810ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STABSHUNT |
| ENCLOSURE | TEDC-AW |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 490 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1DCZ26490-T2 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 7,200 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 9 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| MOTOR LENGTH | 78" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 23" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 36 1/2" |