![]()
| INVENTORY ID | 12026600000 |
| TITLE | 150 HP, 1190 RPM, 460V, RELIANCE, 447LP, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH SOLID SHAFT |
| HP | 150 |
| RPM | 1190 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 447LP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | SOLID |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 175 |
| SERIAL/ID NUMBER | 1MAF70055 |
| WEIGHT | 2,550 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 17" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 10 1/2" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 52" |