![]()
| INVENTORY ID | 12011500000 |
| TITLE | QTY (3) 200 HP, 1750/2000 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD504ATY, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 504ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEUC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 319 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 4.0/3.25 |
| FIELD RESISTANCE | 54 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | PF-1-168-PF |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD222PA904B800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2.655 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/8 |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 52" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 1/2" |