![]()
| INVENTORY ID | 12011400000 |
| TITLE | 400 HP, 1750/1900 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD4355 SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 1900 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 4355 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEUC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 640 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 5.42/4.83 |
| FIELD RESISTANCE | 39.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | UE-2-2-UE |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD434LA801C800 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 6,025 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 15" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 28" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 36" |