![]()
| INVENTORY ID | 12010900000 |
| TITLE | 125 HP, 1750/2000 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD407ATY, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 407ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEUC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 200 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300/150 |
| FIELD AMPERAGE | 3.06/2.55 |
| FIELD RESISTANCE | 70.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | UE-1-244-VE |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD203PA950A802 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,675 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 3/8" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 46" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 17 1/2" |