![]()
| INVENTORY ID | 12004000000 |
| TITLE | 250 HP, 1188 RPM, 460V, MARATHON, 447/449T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 1188 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | MARATHON |
| FRAME | 447/449T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | C |
| CODE | G |
| TYPE | TFS |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | WAA023001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | DUD449TTFS18579AAW |
| WEIGHT | 3,085 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 75 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |