![]()
| INVENTORY ID | 11998000000 |
| TITLE | 100 HP, 1785 RPM, 460 VOLT, SIEMENS, 405T, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1785 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 405T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | TFS |
| CODE | F1 |
| TYPE | A |
| INSULATION CLASS | J |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1 |
| PHASE | 115 |
| FREQUENCY | MF002420-3/29 |
| AMPERAGE | 115 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MF002420-3/29 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 6C405THFS8857AN-W |
| WEIGHT | 1,345 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |